Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

26/01/2023

Nowa seria wydawnicza

Już od dawna myśleliśmy o stworzeniu nowej zaskakującej serii.

W pierwszym tomie zamieściliśmy różnorodne materiały źródłowe, zwłaszcza te związane z Zamkiem Królewskim i jego losami. Dokumenty opatrzone komentarzem historycznym i edytorskim zachęcają do samodzielnego odkrywania przeszłości. To coś dla wszystkich zainteresowanych dotarciem do źródeł.

„Archiwum Otwarte” to bardzo wyjątkowa seria i dlatego chciałem, żeby mocno odróżniała się od innych publikacji Zamku” – podkreśla Jarosław Skawiński, współpracujący z zamkowym wydawnictwem grafik, autor opracowania graficznego nowej zamkowej serii.

Pomysłem wyjściowym był portal – wejście bezpośrednio do archiwów Muzeum. Od strony graficznej przybrał on postać okręgu, który został elementem łączącym wszystkie części publikacji, jednocześnie odróżniając Archiwum… od innych publikacji zamkowego wydawnictwa.

Jednym z głównych założeń projektu było stworzenie spójnej serii. Choć każda z planowanych publikacji ma być samodzielnym bytem, ale ważne jest, żeby wizualnie kolejne tomy tworzyły spójną kontynuację. Jednocześnie powinny wspólnie tworzyć wyraźnie odrębną linię wydawniczą w szerokiej ofercie wydawnictwa.

Logo – połączenie liter a i o – jest przedłużeniem koncepcji portalu. Zgrafizowana litera o kompozycyjnie pozwala archiwum pozostać otwartym. Przy projektowaniu logo ważne było, by dobrze współgrało z logo Zamku. Choć intencjonalnie jest zupełnie inne w formie, wagowo współgra z zamkowym logo, nie dominując, ale je uzupełniając.

Za udostępnienie foto dziękujemy: Niokoba