Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Bacciarellówka – pracownia i szkoła artystyczna króla Stanisława Augusta

Autorzy:

Redaktorzy:

Książka, której bohaterem jest budynek – Bacciarellówka, znana dziś jako Pałac Ślubów. W przeszłości mieściły się tu mieszkanie i pracownia Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Monarcha powierzył artyście utworzenie Malarni, chciał również założyć pierwszą polską akademię sztuk pięknych.
Publikacja ma charakter naukowego eseju. Odkrywa mało znaną historię  budynku, nierozerwalnie związanego z panoramą warszawskiego Starego Miasta. Opisuje system kształcenia artystycznego w Europie i próby jego przeniesienia na grunt polski. Zdradza także niektóre kulisy z życia towarzyskiego na dworze króla Stanisława Augusta.

Książka Anity Chiron-Mrozowskiej to nie tylko przewodnik po historii samego budynku, ale także inspirująca opowieść o działającej w nim Malarni – a tym samym o przełamywaniu konwencji, naśladowaniu zachodnich wzorców, poziomie artystycznym polskiego dworu, jak również o Stanisławie Auguście i jego upodobaniach.

Stolica” 2019, nr 1–2 (zobacz więcej)

Odkrywa interesującą, słabo znaną część historii miasta i Zamku

Do pobrania