Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

31/03/2022

Nowości wydawnicze

Bohater? Mit? Symbol?

Kim był dla sobie współczesnych Stanisław Małachowski? „Zwykłym” marszałkiem sejmu czy prawdziwym mężem stanu?

Trudno przedstawiać postać tego formatu bez patosu i pewnej oficjalności. Niewiele jednak z takiego portretu wynika. Katalog, który wydaliśmy przed kilkoma dniami, z jednej strony pokazuje Małachowskiego jako zwykłego, często zmęczonego czy schorowanego człowieka, z drugiej – jako postać pomnikową, uznawaną już za życia za osobę wielkiego formatu.

Marszałek Sejmu Wielkiego na pewno wyróżniał się zdolnością podejmowania słusznych decyzji. „Słusznych” oznacza w tym przypadku „służących krajowi”. „Dramatyczne zmiany, jakie dokonywały się w Rzeczypospolitej w ostatnich dziesięcioleciach XVIII w. – pisze we wstępie prof. dr hab. Wojciech Fałkowski – obnażały prawdziwe oblicza ludzi, z jednych tworząc bohaterów i przywódców, u innych ujawniając zaprzaństwo i zdradę”.

O motywach wyborów Stanisława Małachowskiego sporo pisze w eseju dr Zbigniew Hundert. Artystyczne sposoby upamiętnienia tej postaci przedstawia kurator wystawy Norbert Haliński. Katalog kończy prezentacja wszystkich dzieł pokazywanych na wystawie. Za projekt graficzny książki odpowiada grafik Jarosław Skawiński, redaktorem prowadzącym publikacji była Lucyna Wydra z wydawnictwa Arx Regia. Książka jest kolejną publikacją w cyklu małych katalogów wystaw. Kolejne na pewno przed nami.

Więcej informacji o książce w katalogu.

Do pobrania