Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Dolabella. Wenecki malarz Wazów

Autorzy:

Redaktorzy:

Katalog pierwszej wystawy poświęconej Tomaszowi Dolabelli – weneckiemu malarzowi tworzącemu dla polskich królów z dynastii Wazów i innych przedstawicieli elit Rzeczypospolitej.
Elegancka, edytorsko dopracowana książka podkreśla piękno dzieł włoskiego mistrza – niegdyś sławnego, dziś nieco zapomnianego i niedocenianego.

Publikację rozpoczyna esej Krzysztofa Pomiana o fenomenie oddziaływania Wenecji, zwanej Serenissima, na kulturę Europy. Jerzy Żmudziński proponuje nową perspektywę interpretacji twórczości Dolabelli w świetle współczesnych badań nad malarstwem weneckim XVI i XVII w., a także zestawia fakty i mity na temat życia i twórczości królewskiego malarza. Katalog zamyka spis zachowanych i niezachowanych dzieł włoskiego artysty.

Dopracowana edytorsko publikacja pozwala zajrzeć za kulisy spektakularnego wydarzenia z XVII w. oraz poznać realia życia i atmosferę minionych czasów.

Publikacja została nominowana do tytułu najlepszej książki historycznej 2020 r. w plebiscycie prowadzonym przez portal Historia zebrana (historiazebrana.pl).


Publikacja jest ciekawa, dokładna, spójna. Czyta się ją przyjemnie. Na pozytywny odbiór katalogu wpływa także duża ilość zdjęć poszczególnych obrazów, dokumentów przedmiotów oraz budynków i ich wnętrz, które doskonale uzupełniają bądź obrazują dany fragment tekstu. Krótko mówiąc, katalog i wystawa dzieł Tomasza Dolabelli w Zamku Królewskim w Warszawie stanowią kompendium rzetelnej wiedzy o życiu i twórczości malarza Wazów.

Portal „Histmag” (zobacz więcej)

Rzetelne dzieło.

LOVE (zobacz więcej)

Do pobrania