Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka, kultura i polityka w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów
nakład wyczerpany
Polska i Europa jagiellońska – sukces czy porażka? Odpowiedzi na to i inne pytania poszukiwali uczestnicy sesji naukowej „Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka, kultura i polityka w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów”, zorganizowanej w Zamku Królewskim w Warszawie we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Prelegenci próbowali określić rolę, jaką przedstawiciele dynastii odegrali w następujących dziedzinach: rządy w Wielkim Księstwie Litewskim, rywalizacja o panowanie w państwach Europy Środkowej, stosunki z Wielkim Księstwem Moskiewskim, postawa wobec możnych, uczonych, parlamentaryzmu, Kościoła rzymskokatolickiego i reformacji. Omówili także używane przez dynastię znaki i symbole władzy, stosunek jej przedstawicieli do sztuki i patronatu artystycznego, rezydencje monarsze oraz osobowość samych Jagiellonów.
Piąty tom z serii „Studia i Materiały”.
Tom materiałów pokonferencyjnych jest najbardziej aktualnym omówieniem stanu naszej wiedzy o historii i kulturze Europy Środkowej czasów jagiellońskich.