Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter. Malarstwo i grafika

Autorzy:

Redaktorzy:

Obrazy i grafiki Jana Piotra Norblina są nie tylko popisem umiejętności technicznych artysty, ale także dowodem jego niezwykłych talentów obserwacyjnych. Poznając kręgi polskiej arystokracji, szlachty, mieszczan  i prostych ludzi, szczegółowo odzwierciedlał ich świat na płótnie i papierze. Słusznie zwany sentymentalnym reporterem swoich czasów, nie unikał tematów biblijnych, antycznych, a w późniejszych latach także patriotycznych. Pracom Norblina ze zbiorów  i depozytów Zamku Królewskiego w Warszawie towarzyszą w książce eseje prezentujące jego inspiracje i artystyczne wybory.

Swoboda Norblina w poruszaniu się między formatami malarskimi […] i technikami pokazuje jego wielką wszechstronność. Z uwagi na to, że oglądany dziś malarski dorobek tego artysty jest tak niewielki – i o ile nie skrywa się gdzieś nieodkryty jeszcze zbiór – tym bardziej trzeba nam podziwiać jego mistrzowski pędzel, zważywszy że potrafił tak wiele, sięgając poń tak rzadko.

Z eseju „Pióro i pędzel”

Do pobrania