Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Mistrzowie rysunku. Dzieła z kolekcji Barbary Piaseckiej-Johnson

Autorzy:

Redaktorzy:

Po 20 latach od pamiętnej wystawy „Opus Sacrum”, prezentującej dzieła sztuki ze zbiorów Barbary Piaseckiej-Johnson, Zamek Królewski w Warszawie przedstawił publiczności zespół rysunków zgromadzonych przez tę kolekcjonerkę.

W towarzyszącym wystawie katalogu „Mistrzowie rysunku” autorzy opracowali zbiór liczący 87 dzieł. Głównie są to rysunki dawnych mistrzów: włoskich i francuskich, ale również niemieckich, niderlandzkich i holenderskich.

Ilustracje barwne dają okazję poznania takich arcydzieł, jak „Studium draperii” Leonarda da Vinci i „Studium siedzącego starca” Sandra Botticellego, a także rysunków tak wspaniałych, jak „Św. Franciszek podtrzymywany przez anioły” Jacopa Palmy Młodszego i „Matka Boska ukazująca się św. Jerzemu i św. Antoniemu Opatowi” Giovanniego Battisty Tiepola. Dopełnienie stanowi kilka rycin, w tym niezmiernie rzadki miedzioryt „Zstąpienie Chrystusa do otchłani” z warsztatu Andrei Mantegni oraz dwie akwaforty Jeana Pierre’a Norblina de la Gourdaine.

Cytaty:

Znakomita prezentacja arcydzieł sztuki rysunkowej, wśród których prace mistrzów włoskich, francuskich czy niderlandzkich.

Do pobrania