Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Polonia, Lithuania et Ucraina. Mapy z kolekcji dr. Tomasza Niewodniczańskiego

Autorzy:

Jest coś fascynującego w dawnych mapach Polski, Litwy i Ukrainy. Przenoszą nas w odległy świat, pozwalają odkryć nieistniejące powiązania, zerwane kontakty, przesunięte granice. 
40 starannie wybranych egzemplarzy z kolekcji dr. Tomasza Niewodniczańskiego nie tylko pokazuje ziemie dawnej Rzeczypospolitej, ale też zachwyca niezwykłym opracowaniem graficznym.  Mapom towarzyszą barwne kartusze, podziałki, herby i widoki miast, których różnorodność odzwierciedla zmienność dawnego świata.

Książka otrzymała wyróżnienie w Konkursie ACADEMIA 2023 dla Najlepszej Publikacji Akademickiej i Naukowej za opracowanie edytorskie.

Mapy od zawsze powstawały z ciekawości świata, z chęci spojrzenia za horyzont, z zamiaru poznania rzeczy nieodgadnionych znajdujących się w dalekich krainach. Niekiedy była to dociekliwość podróżnika lub kupca, awanturnika lub faktora, pośrednika w odległym i niezwykle ryzykownym handlu.

prof. dr hab. Wojciech Fałkowski