Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Rolka sztokholmska / The Stockholm Scroll

Autorzy:

„Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie” / „The Stockholm Scroll – a Treasure of the Royal Castle in Warsaw”

„Rolka sztokholmska” to rysunek przedstawiający widowiskowy przejazd orszaku ślubnego króla Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki. Do Sztokholmu „Rolka” trafiła zapewne w czasie potopu szwedzkiego jako trofeum wojenne. W 1974 r. została ofiarowana Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez rząd Królestwa Szwecji.

Polsko-angielska książka jest wyczerpującym opisem unikatowego dzieła. Zawiera reprodukcje każdej sceny z tego 15-metrowego rysunku wraz ze szczegółowymi informacjami o przedstawionych postaciach. Album stanowi dopełnienie wystawy „Król się żeni!”, otwierającej Rok Wazowski 2019 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Książka otrzymała wyróżnienie rektora Uniwersytetu Warszawskiego w Konkursie „Academia 2021” w kategorii Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych.

Ta książka jest znakomita również na weekend. Można czytać, można oglądać, ekscentrycy mogą nawet rolować. W końcu to „Rolka sztokholmska”.

Poznanie realiów życia i atmosfery czasów przeszłych stanowi od zawsze pragnienie historyków i osób zainteresowanych dawnymi czasami. Zapomniane zwyczaje, niezrozumiałe rytuały i dotąd nieodkryte tajemnice sprzed stuleci wzbudzają ciekawość, skłaniając do skrupulatnych dociekań i poszukiwań.

prof. dr hab. Wojciech Fałkowski