Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Splendor i wiedza. Biblioteka królewska Stanisława Augusta. Katalog wystawy

Autorzy:

Redaktorzy:

„Miała być wystawa…” – tak zaczął wstęp do tego katalogu dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. Wojciech Fałkowski. Przygotowywany przez lata pokaz książek i instrumentów naukowych zgromadzonych przez ostatniego polskiego monarchę, znajdujących się obecnie w Narodowej Bibliotece Ukrainy w Kijowie, nie doszedł do skutku z powodu wojny. Katalog to jedyne miejsce, w którym można obejrzeć te niezwykłe zbiory – a nawet o wiele więcej, ponieważ w kolejnych notach prezentujemy także królewskie przedmioty z licznych polskich kolekcji, m.in. z Gabinetu Rycin BUW.

Dwutomowy, obszerny katalog w eleganckim etui przywraca pamięć o bibliotece Stanisława Augusta. Prezentuje wszystkie dzieła sztuki, książki, inkunabuły, które planowaliśmy pokazać na wystawie w Zamku. Jego największą wartością są wspaniałe zdjęcia królewskiego księgozbioru.

Uzupełnieniem katalogu jest książka ze znakomitymi esejami opowiadającymi dzieje królewskiej biblioteki.

Książka znalazła się wśród laureatów I edycji KONKURSU MUZEALNA KSIĄŻKA ROKU 2022, otrzymała także nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2023 w kategorii EDYTORSKIEJ.

Unikatowe rękopisy, rzadkie starodruki, książki w ozdobnych oprawach, niewielkie bibeloty zgromadzone w bibliotece Stanisława Augusta przenoszą nas do XVIII-wiecznej Europy, do gabinetu monarchy.

prof. dr hab. Wojciech Fałkowski

Mamy zaszczyt uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, które jest efektem owocnej współpracy czołowych instytucji państwowych Polski i Ukrainy. Po raz pierwszy w historii naszych państw prezentujemy dziedzictwo historyczne wybitnej postaci – króla Polski Stanisława Augusta.

dr hab. Lyubov Dubrovina

Jedna z tych książek, które po prostu chce się mieć na półce.

Marta