Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Sztuka widzenia. Nowosielski i inni

Autorzy:

Redaktorzy:

„Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” to druga po „Abakanowicz. Konfrontacje” wystawa sztuki współczesnej w Zamku Królewskim w Warszawie. To także drugi katalog, w którym prezentujemy dzieła sztuki rzadko obecne w klasycznych wnętrzach królewskiej rezydencji. Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Maria Pinińska-Bereś czy Zbigniew Warpechowski, a przede wszystkim Jerzy Nowosielski przeprowadzają czytelnika i widza przez cztery kręgi narracyjne: surrealizm, abstrakcję, cielesność i eschatologię.

Prezentowany zestaw może być określony jako „Nowosielski na tle”, przy czym w tym wypadku tło nie jest ani uzupełnieniem, ani aneksem do twórczości artysty, ale tworzy ważną próbę ukazania ciekawej i, jak się wydaje, reprezentatywnej panoramy polskiej sztuki ostatniej doby.
Powstał zatem swoisty dialog twórców ze sobą, a jednocześnie również z publicznością, który mimo upływu lat nadal nas zajmuje, nie pozostawia obojętnym i daje dużo satysfakcji. Rok Jerzego Nowosielskiego kończy się wspólną radosną manifestacją dużej grupy wybitnych artystów.

prof. dr hab. Wojciech Fałkowski

Świetna książka!! Taka… nowoczesna graficznie. I jeszcze znakomity esej Krystyny Czerni!

Michał

Do pobrania