Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego

Autorzy:

Redaktorzy:

W książce wydanej z okazji wystawy zorganizowanej w zamku Królewskim w Warszawie w 650-lecie śmierci króla Kazimierza Wielkiego znalazły się interesujące eseje oraz część katalogowa prezentująca unikatowe dzieła sztuki z okresu panowania jednego z najwybitniejszych polskich władców. Dokumenty, monety, elementy uzbrojenia, XIX-wieczne oryginalne rysunki Matejki – to wszystko i jeszcze więcej zostało pokazane w eleganckiej, adekwatnej do tematyki formie.


Efekty naukowych studiów o Kazimierzu Wielkim i dyskusji toczonych w gronie historyków wolno torują sobie drogę do popularyzatorskich tekstów, filmów dokumentalnych czy wreszcie podręczników szkolnych. Siła stereotypowych poglądów na czasy ostatniego koronowanego Piasta, powstałych nierzadko jeszcze w wieku XIX, ma wielką trwałość. Dziś, kiedy od zgonu króla mija 650 lat, warto ponownie spróbować opowiedzieć o nim, jego królestwie i o tym, co się w stuleciu XIV w Polsce zmieniło.

Andrzej Marzec

Bardzo ciekawa okładka. Zwraca uwagę.

Piotr Łukowski


Do pobrania