Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej

Autorzy:

Redaktorzy:

Koronacja Władysława Łokietka zakończyła blisko dwustuletni okres rozbicia dzielnicowego. Władca niewielkiego księstwa musiał pokonać wielu przeciwników, bo pod swoim zwierzchnictwem zjednoczyć państwo. W wielu aspektach jego działania były nowatorskie. Dzieje odnowionej monarchii są przedmiotem licznych badań, jednak rządy Władysława Łokietka nie doczekały się jednoznacznej oceny.

16 polskich i czeskich historyków podejmuje istotne problemy z czasów panowania Władysława Łokietka i stanowi przyczynek do dalszych rozważań o władcy niewielkiego księstwa, który musiał pokonać wielu przeciwników, by zjednoczyć państwo.

Książka o wskrzeszonej za sprawą Władysława Łokietka monarchii polskiej jest ważnym głosem w dyskusji na temat epoki średniowiecza w naszych dziejach. Toczone spory […] są świadectwem ożywionej dyskusji nad panowaniem króla, który przeszedł do legendy.

Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie

Znakomita seria! Zawsze wypatruję kolejnych tomów.

Marek Z.

Lektura tego tomu, niezwykle wartościowego merytorycznie, jest bardzo inspirująca i z pewnością stanie się on pozycją obowiązkową w bibliotece każdego badacza polskiego średniowiecza

recenzja na profilu O historii