Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

01/02/2022

Edytorstwo

Zamek i jego „Kronika”

Wydając kolejne numery „Kroniki Zamkowej”, z sentymentem wracamy do początków czasopisma. A dziś zaglądamy do numeru 1!

„Kronika Zamkowa” nr 1, z podtytułem „Biuletyn Informacyjny Zamku Królewskiego w Warszawie”, ukazała się w 1983 r. Nawiązanie do „Biuletynu Zamkowego”, wydawanego przez Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego od lutego 1971 do czerwca 1982 r., było dla ówczesnych czytelników oczywiste.

„Pragniemy rozszerzyć formułę – pisała Redakcja – mając na uwadze żywą ciekawość wieści z Zamku licznej już rzeszy jego pracowników, a także osób zainteresowanych tym, co się w Zamku dzieje”.

Co się znalazło w pierwszym numerze? Pięć działów:

  • Co zwiedzamy?
  • Przedstawiamy
  • Ludzie – zdarzenia
  • Odbudowa
  • Kalendarium

Wzruszające jest oglądanie czarno-białych, mocno niedoskonałych zdjęć i czytanie tekstów przygotowanych przez ludzi, których od lat nie ma już w zamkowym zespole. W stosunku do dzisiejszej „Kroniki” zdecydowanie więcej miejsca autorzy poświęcali kwestiom praktycznym niż analizom merytorycznym, chociaż i tych nie brakuje. W numerze czytamy więc o instalacjach elektroenergetycznych, węzłach sanitarnych, klimatyzacji.

„Zamek Królewski wyposażono też w instalację telewizyjną umożliwiającą połączenie kablowe – poprzez Teatr Wielki – z Centralnym Ośrodkiem Telewizyjnym w Warszawie przy ul. Woronicza. Dzięki temu można będzie transmitować spektakle i uroczystości bez użycia wozów transmisyjnych” – donosiła „Kronika” na s. 26.

Najważniejszym tematem była jednak odbudowa. „Na konto złotowe wpłynęło od początku 1971 r. do 31.12.1982 r. 930 481 666, 26 zł” – informowali autorzy. Przedstawiano plan oddawania poszczególnych pomieszczeń, historię odtwarzania plafonu w Gabinecie Marmurowym, dzieje Gabinetu Numizmatycznego, plany związane z wystawami czasowymi i stałą ekspozycją.

„Redakcja „Kroniki Zamkowej” zaprasza wszystkich pracowników do współpracy autorskiej. Prosimy o teksty, informacje, materiały ilustracyjne, tematy. Telefon – 152”.

Przez te wszystkie lata zmienił się w sumie tylko numer telefonu…

Zapraszamy do obejrzenia „Kroniki Zamkowej” nr 1 na zdjęciach. Współczesna „Kronika” poleca się za to do czytania w serwisie kronika.arx-regia.pl.

Do pobrania