Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

28/11/2021

Nowości wydawnicze

Fascynujący serwis sułtański

W 1777 r. król Stanisław August przesłał w darze sułtanowi tureckiemu Abdulowi Hamidowi I niezwykły serwis – kosztowny dar, bogato zdobiony modnymi wówczas motywami orientalnymi. Jakość wykonania i kunszt dekoratorów sprawiają, że do dziś od oryginalnych wyrobów nie można oderwać oka.

W 1777 r. król Stanisław August przesłał w darze sułtanowi tureckiemu Abdulowi Hamidowi I niezwykły serwis – kosztowny dar, bogato zdobiony modnymi wówczas motywami orientalnymi. Jakość wykonania i kunszt dekoratorów sprawiają, że do dziś od Pomysł na książkęSerwis sułtański. Zobacz to! Niezwykłe dzieło Królewskiej Manufaktury Fajansu w Belwederze / The Sultan’s Service. See it! An Extraordinary Work of the Royal Faience Manufactory at the Belvedere pojawił się wraz z pokazem Niezwykły dar króla, który miał miejsce w Zamku wiosną 2020 r. Prezentowaliśmy wtedy po raz pierwszy w Polsce w jednym miejscu kilkanaście naczyń znajdujących się w krajowych zbiorach. W książce poszliśmy jednak o krok dalej – przedstawiamy w niej wszystkie elementy tej zastawy, jakie ocalały przez wieki w publicznych i prywatnych kolekcjach całego świata.

Pomysł na tęCo jest ciekawego w tym serwisie? Zaskakująco wiele. Powstał na rozkaz Stanisława Augusta, który postanowił bogatym darem przekonać tureckiego sułtana do stworzenia wspólnego frontu przeciwko Rosji. Monarcha zlecił wykonanie naczyń Królewskiej Manufakturze Fajansu w Belwederze. Zestaw miał wywrzeć wrażenie na Abdulu Hamidzie I zarówno liczbą elementów, jak i mistrzowskim wykończeniem. Udekorowano go w stylu orientalnym, inspirowanym modną wówczas sztuką chińską. Niestety, chociaż dar został przyjęty, nie przełożył się na dyplomatyczny sukces polskiego władcy…

Autor i redaktor merytoryczny książki Anna Szkurłat zebrała informacje na temat naczyń sułtańskich, rozproszonych w światowych zbiorach. Historie z nimi związane przedstawiła w eseju, który porządkuje wiedzę o serwisie, oraz w katalogu, gdzie niemal każdy talerz, spodek i półmisek został zaprezentowany osobno. Na kolejnych stronach znajdują się także przepiękne zdjęcia orientalnych dekoracji, zbliżenia detali, szczegóły sygnatur.

To książka do oglądania, smakowania, podziwiania. Kto by pomyślał, że „zwykłe” talerze potrafią być tak efektowne.