Ujęcie w jednej publikacji burzliwej historii maltańczyków, ich związków z Polską od średniowiecza po współczesność, spuścizny artystycznej, zbiorów Heritage Malta oraz wielu innych zagadnień związanych z zakonem św. Jana Jerozolimskiego. Realizację tego zadania powierzono najwybitniejszym specjalistom reprezentującym różne specjalności historycznego rzemiosła, metody badawcze i sposoby prowadzenia narracji. Powstała książka niezwykle wartościowa, niemająca odpowiednika w dotychczasowej literaturze przedmiotu.
Tekst uzupełnia niemal 250 ilustracji opatrzonych obszernymi komentarzami.
Książka otrzymała Nagrodę Klio 2015 w kategorii edytorskiej oraz II nagrodę w kategorii najciekawsze wydawnictwo muzealne w konkursie Wierzba 2015.
Opracowania te godne są uwagi tym bardziej, że uwzględniono w nich dzieła związane z Polską, świadczące o silnych związkach jej historii z dziejami joannitów, a często słabo znane.
Przemysław Deles, „Spotkania z Zabytkami”, 2015, nr 7–8, s. 71 (zobacz więcej)
Książka jest bardzo bogato ilustrowana, stanowiąc prawdziwy przewodnik po dziełach sztuki powstałych w kręgu oddziaływaniu zakonu i jego patronatu artystycznego.