Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

05/02/2025

ZAPOWIEDŹ

Przygotowujemy książkę ALINY BARCZYK poświęconą Pałacowi Brühla w Warszawie. Pałac ten wpisywał się w historię Warszawy i należał do najciekawszych zabytków stolicy. Na rangę rezydencji wpływały okazałe i nowatorskie formy architektoniczne (wielokrotnie modernizowane, lecz odznaczające się wysokim poziomem artystycznym) oraz postacie kolejnych właścicieli.

W pierwszym rozdziale monografii zaprezentujemy początki siedziby wzniesionej w latach 40. XVII w. dla Jerzego Ossolińskiego – wybitnego dyplomaty i oratora. Omówimy przekształcenia dokonywane lub planowane przez kolejnych właścicieli – Lubomirskich, Sanguszków oraz samego króla Augusta II Mocnego. Szczególnie ważnym momentem w dziejach pałacu były czasy Heinricha von Brühla, któremu budowla zawdzięcza swoją zwyczajową nazwę. W tym okresie (w latach 50. XVIII w.) powstała ogromna liczba projektów przebudowy rezydencji, przygotowywanych przez najwybitniejszych architektów tej epoki, takich jak C.F. Pöppelmann, J.D. Jauch czy autor zwycięskiej koncepcji – J.F. Knöbel.

Przybliżymy losy pałacu w XIX w., który wielokrotnie zmieniał swoją funkcję, stając się m.in. placówką dyplomatyczną i przestrzenią ekspozycyjną, w której prezentowano wystawy dzieł sztuki i rzemiosła. Nie zabraknie też omówienia adaptacji gmachu na centralę Głównego Urzędu Telegraficznego, a następnie na potrzeby Ministerstwa Spraw Zagranicznych na początku XX w. Mimo iż pałac został zniszczony w czasie II wojny światowej, jest obecny w pamięci warszawiaków i pozostaje jednym z symboli rozwoju architektonicznego stolicy.

Książka powstaje we współpracy ze spółką Pałac Saski.