Żył królem, umarł człowiekiem. Michał Korybut Wiśniowiecki i jego czasy 1669–1673
Michał Korybut Wiśniowiecki, pierwszy spadkobierca Wazów na tronie, został zapamiętany przez potomnych jako jeden z najgorszych władców w dziejach i jako osoba, która władała biegle ośmioma językami, ale w żadnym z nich nie miała nic ciekawego do powiedzenia.
W zbiorowym tomie zgromadzono 17 rozpraw poświęconych zagadnieniom politycznym i artystycznym z czasów króla Michała I (1669–1673). Zrozumiałe, że cztery i pół roku panowania monarchy to zbyt krótki okres, by mogło zaistnieć wiele wydarzeń. Okazuje się jednak, że doborowo sformułowany temat przyniósł znakomity efekt. Powstały rozprawy znakomicie przedstawiające rozmaite aspekty związane z królem i jego epoczką – bo trudno to nazwać epoką.
dr hab. Tadeusz Bernatowicz, prof. UŁ
Czytelnik otrzymuje kolejną udaną monografię wydana pod egidą Zamku Królewskiego w Warszawie. Teksty reprezentujące różne nauki spaja główny bohater – Michał Korybut Wiśniowiecki. Wszystkie artykuły prezentują wysoki poziom naukowy, a całe wydawnictwo jest cennym głosem dotyczącym rządów tego monarchy.
dr hab. Robert Kołodziej, prof. UWr