Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

07/10/2022

Jesień z Bellottem!

Bernardo BELLOTTO zw. Canalettem był najlepszym portrecistą miasta. Warszawa miała w nim nieocenionego kronikarza i dokumentalistę.

Przybył do Warszawy w 1767 r. Miał to być krótki przystanek w podróży, a tymczasem… Zaczynał od terminowania w Wenecji, potem malował Wiedeń, Drezno, Pirnę i Monachium, ale najwięcej prac powstało właśnie w Warszawie.

Zamkowej wystawie Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza towarzyszy naukowy katalog, który rozpoczyna Wenecja, gdzie artysta kształcił się u swego wuja i mistrza, Antonia Canala zw. Canalettem, stąd przydomek, pod którym znany jest do dzisiaj m.in. w Polsce. Zobaczywszy Wenecję, udajemy się wraz z artystą w dalszą podróż, do Italii, Drezna, Wiednia, Monachium i Warszawy…

Obok not katalogowych w książce znajdują się także ciekawe eseje badaczy specjalizujących się w różnych aspektach twórczości artysty, m.in. Bellotto jako rytownik czy twórczość malarska Bellotta we Włoszech.

Katalog ukaże się również w angielskiej wersji językowej.

Bellotto pojawił się również w lubianej polsko-angielskiej serii ZOBACZ TO! / SEE IT! Dwa interesujące teksty i całe mnóstwo detali, zbliżeń i innych graficznych smaczków, wśród których na pewno zachwycą cudne alonże.

Dla najmłodszych mamy książeczkę z serii ZAMEK DLA CIEKAWYCH → „Maluj Canalettem”, w której:

  • ciekawostki związane z zamkowymi obrazami Bellotta
  • zagadki, zadania, kolorowanki
  • idealne do wspólnych zabaw

Zobacz dawną Warszawę i poczuj się jak CANALETTO! 🎨🎨

Do pobrania