Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Josef Grassi. Portret Anetki Tyszkiewiczówny

Autorzy:

Redaktorzy:

Publikacja wchodzi w skład popularnego cyklu „Galeria jednego obrazu” i prezentuje dzieło Josefa Grassiego „Portret Anetki Tyszkiewiczówny”. W książce omówiono również dzieła związane z malarzem, znajdujące się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obraz przedstawia Annę z Tyszkiewiczów Potocką, zwaną Anetką, uzdolnioną projektantkę założeń parkowych w stylu angielskim i architektury ogrodowej. Przy jej udziale powstały krajobrazowe parki w Natolinie, Mokotowie i małopolskim Zatorze. Zapisała się w historii polskiego pamiętnikarstwa jako autorka „Mémoires de la Ctesse Potocka”.

Portret uchodził przez wiele lat po II wojnie za zaginiony. Okazało się jednak, że szczęśliwie ocalał i pozostaje obecnie własnością prywatną.

Obraz można uznać za ikonę portretu kobiecego doby Oświecenia: Anetka przedstawiona została w kameralnej scenie, w swobodnej pozie, na tle krajobrazu i chmurnego nieba, ubrana modnie w zwiewną suknię.

dr hab. Przemysław Mrozowski

Do pobrania