Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

Medale polskie i z Polską związane z okresu pierwszej Rzeczpospolitej. tom 2

Autorzy:

Redaktorzy:

Katalog zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie i Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich. Obejmuje 461 pozycji (łącznie 687 medali) i podzielony został na sześć rozdziałów: medale królewskie, serie medalierskie, medale osobistości, ślubne, religijne oraz medale państw zaborczych. Medale upamiętniają ważne  wydarzenia, zwycięskie bitwy, małżeństwa, ceremonie koronacyjne i pogrzebowe, ale nade wszystko ukazują splendor monarchii i jej prestiż.

Gabinet Numizmatyczny rozpoczął swoją działalność w odbudowywanym Zamku Królewskim w 1981 r. Zdecydowano wówczas, że profilem nowych zbiorów będą numizmaty polskie i z Polską związane. Cała obecnie posiadana przez Zamek kolekcja medali została stworzona od nowa, dawny zbiór przepadł niestety po rozbiorach Rzeczypospolitej.

Katalog dowodzi, że sztuka medalierska jest nadal ceniona, a zbiory numizmatyczne stanowią ważną część kolekcji Zamku Królewskiego.

Katalog to znakomity przykład, że sztuka medalierska jest wciąż ceniona, a zbiory numizmatyczne stanowią niezbywalną część zamkowej kolekcji.

Do pobrania