Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

18/01/2022

Nowości wydawnicze

Ostatnie tygodnie z Caravaggiem

Tylko do 13 lutego trwa w Zamku Królewskim wystawa „Caravaggio i inni mistrzowie”.  Nie można jej nie zobaczyć.

„Wystawa Caravaggio i inni mistrzowie jest tyleż prezentacją wybitnych dzieł renesansu i manieryzmu europejskiego,
ile ukazaniem zmienności losu osób i obrazów” – pisze we wstępie do katalogu prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Te historie składał w całość Roberto Longhi, włoski kolekcjoner, z którego zbiorów pochodzą wszystkie pokazywane na ekspozycji dzieła.  Jeszcze tylko przez 3 tygodnie można je oglądać w zamkowych wnętrzach.

Dla tych, którzy lubią nie tylko widzieć, ale także wiedzieć, dodrukowaliśmy katalog wystawy. Pierwszy nakład wyczerpał się dość szybko – i wcale nas to nie dziwi. Katalog to dopracowana prezentacja wszystkich obrazów artystów z kręgu Caravaggia, które można podziwiać na ekspozycji. To także opowieść o słynnym malarzu, o badaniach nad jego oeuvre, wnikliwa analiza losów poszczególnych dzieł i ich twórców. Świetnie się to czyta, jeszcze lepiej ogląda.

Wystawie obrazów z kolekcji Roberta Longhiego towarzyszy pokaz absolutnego arcydzieła – „Narcyza przy źródle”, namalowanego przez Caravaggia ok. 1600 r. Nie wspominamy o nim w katalogu, ale zachęcamy do zabrania z zamkowej informacji folderu prezentującego to niezwykłe płótno lub pobrania folderu na dole strony.

Przyjemność ze zwiedzania wystawy i czytania katalogu można przedłużyć, uczestnicząc w wykładach. Najbliższy już 26 stycznia.

Do pobrania