Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

05/06/2022

Nowości wydawnicze

Pejzaże, porcelana i Bellotto

Zachwycające, wykonane z niebywałym kunsztem i dbałością o szczegóły panoramy Warszawy czy miast saksońskich i pejzaże na porcelanie wzorowane były na obrazach oraz grafikach wybitnych XVIII-wiecznych weducistów, zwłaszcza pracach Bellotta. Porcelanowe talerze, naczynia z serwisów do kawy i herbaty czy tabakiera z widokiem Drezna zestawione z ich malarskimi i graficznymi pierwowzorami robią wrażenie.

Świetne połączenie sztuki użytkowej z zapierającą dech ornamentyką. Wyrób rzemieślniczy zmienia się w dzieło sztuki. Tak oto zbiór przedmiotów stał się kolekcją arcydzieł – prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie

  • Bogato ilustrowany katalog zawiera nie tylko noty dotyczące prezentowanych obiektów, ale także ciekawe eseje poświęcone wedutom na porcelanie miśnieńskiej oraz wiedeńskiej.
  • Redaktorem naukowym publikacji jest Anna Szkurłat, kustosz zbiorów ceramiki i szkła Zamku Królewskiego w Warszawie, za projekt graficzny odpowiada graficzka Zofia Tomaszewska. Książka jest kolejną publikacją w cyklu małych katalogów wystaw.

Już od 7 czerwca 2022 zapraszamy na wystawę PEJZAŻE NA PORCELANIE. INSPIRACJE MALARSKIE Z BELLOTTEM W TLE. Koniecznie z naszą książką!

Pokazowi będzie również towarzyszył cykl interesujących wykładów. Najbliższy – o fantazji i realizmie na porcelanie europejskiej – 14 czerwca.

Do pobrania