Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

11/02/2022

Zapowiedzi

Wiwat, marszałek!

Większość osób doskonale zna obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791”. Nie wszyscy jednak wiedzą, kim jest postać niesiona na rękach przez rozentuzjazmowanych posłów i trzymająca egzemplarz ustawy zasadniczej.

Ze względu na pewne fizyczne podobieństwo wydaje się, że może to być król Stanisław August. Jednak to nie on jest bohaterem obrazu, lecz Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego.

Postaci sławnego marszałka poświęcona będzie wystawa „Stanisław Małachowski. Bohater – mit – symbol”, zaplanowana na kwiecień tego roku. Towarzyszyć jej będzie katalog.

Stanisław Małachowski to zasłużony polityk i wpływowa postać swoich czasów. Odegrał kluczową rolę podczas obrad Sejmu Czteroletniego, kiedy uchwalono pierwszą w Polsce konstytucję.

Małachowski dał się poznać jako wybitny polityk – pisze redaktor naukowy katalogu i kurator wystawy Norbert Haliński. – Szybko zyskał miano polskiego Arystydesa. Po zwołaniu Sejmu Wielkiego, uchwaleniu konstytucji majowej oraz sprzeciwie wobec konfederacji targowickiej postać marszałka stała się archetypem obrońcy narodu – dodaje kurator wystawy.

Katalog przybliża postać polityka i jednocześnie prezentuje recepcję antycznych motywów w sztuce nowożytnej.

Tradycja wizualna antyku, popularna w dobie polskiego klasycyzmu, doskonale nadawała się, by upamiętnić sławną postać. Styl ten widać w pomniku Stanisława Małachowskiego z bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Postać sławnego marszałka przedstawiona jest tu na wzór starożytnych dowódców czy herosów.

Książka już jest w przygotowaniu. Znajdą się w niej zdjęcia obiektów z pokazu oraz dwa eseje. Dziś prezentujemy okładkę.

Do pobrania