Arx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - MuzeumArx Regia: Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum
wyszukaj
Zmień rozmiar tekstuZmień kontrast strony

05/07/2023

Bez kategorii

O zamkowych książkach rozmawiamy w radiu RDC

Zamek Królewski to nie tylko komnaty, wystawy i ekspozycje. To także wydawnictwo i zamkowe książki, o których rozmawialiśmy w radiu RDC.

Gośćmi Poranka Grzegorza Chlasty byli: Monika Baranowska – redaktor prowadząca w wydawnictwie Arx Regia oraz dr Artur Badach – kierownik Ośrodka Sztuki.

Rozmawialiśmy o dwóch niezwykłych książkach i krążyliśmy wokół Rembrandta i Bellotta, a tym samym wokół dwóch zamkowych tytułów: „Rembrandt. Zobacz to! Arcydzieła w Zamku Królewskim w Warszawie” i „Bellotto zw. Canalettem. Zobacz to!”

W kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie znajdują się nie tylko dzieła sztuki, ale i ciekawe propozycje wydawnicze. Jedną z nich jest książka o Rembrandcie z zamkowej lubianej serii ZOBACZ TO! / SEE IT!

Mamy tutaj bardzo bogaty materiał ilustracyjny, ikonograficzny. Książka o Rembrandcie jest książką trochę detektywistyczną i sensacyjną, w której zdradzamy różne tajemnice konserwatorskie, czyli odsłaniamy to, co dotychczas było zasłonięte.

Monika Baranowska, redaktor w zamkowym wydawnictwie Arx Regia

A w wydawnictwie dostępna jest również książka „Bellotto zw. Canalettem. Zobacz to!”, w której poznajemy tajniki warsztatu artysty. Dr Artur Banach, znawca jego twórczości i zamkowy kurator wskazywał, na swoje ulubione dzieło malarza.

Nie będę chyba oryginalny, jeżeli powiem, że moim ulubionym obrazem jest panorama Warszawy widziana z brzegu praskiego. To jedna z najwspanialszych panoram, jakie powstały w Warszawie na przestrzeni dziejów. Bernardo Bellotto pokazuje Warszawę na przestrzeni dobrych kilkunastu kilometrów.

Artur Badach, kierownik Ośrodka Sztuki, kurator, redaktor naukowy zamkowych publikacji

Kolejne radiowe odsłony zamkowych książek przed nami! tymczasem zapraszamy do wysłuchania rozmowy.